Terapia psychologiczna osób starszych zajmuje ważne miejsce w działaniach rehabilitacyjnych. Obejmuje ona szereg różnorodnych działań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentek.
Podczas pierwszych spotkań z pacjentką psycholog stara się poznać jej aktualną sytuację życiową, zdiagnozować stan funkcji poznawczych oraz ocenić stan emocjonalny. Stara się także określić aktualne potrzeby i możliwe trudności, jakie może napotkać podopieczna w nowej dla niej sytuacji – sytuacji osoby chorej, zależnej od innych.
Działania podejmowane przez psychologa w zakładzie opiekuńczo – leczniczym obejmują:
- diagnostykę psychologiczną,
- terapię indywidualną,
- terapię grupową,
- wsparcie pacjentów i ich rodzin,
- rehabilitację funkcji poznawczych i komunikacyjnych takich jak pamięć, koncentracja czy sprawność myślenia.
Celem terapii psychologicznej realizowanej w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi jest poprawa codziennego funkcjonowania, utrzymanie i usprawnienie funkcji poznawczych, a także pozytywne oddziaływanie na sferę emocjonalną pacjentek. Kontakt z pacjentką zależy od stanu zdrowia chorej i może się odbywać zarówno przy łóżku chorej, jak i w świetlicy a także w ogrodzie lub gabinecie.
Psycholog ściśle współpracuje z logopedą, fizjoterapeutami, terapeutami zajęciowymi, lekarzami, pielęgniarkami oraz opiekunkami.